Context / probleemstelling of aanleiding
Thema:
Voor de meeste Nederlandse arts-assistenten beginnen de eerste Avond-/Nachtdiensten, vaak met indirecte supervisie, binnen drie maanden na hun eerste werkdag als arts. Uit eerder onderzoek blijkt dat veel arts-assistenten zich hier niet goed op voorbereid voelen.
Belangrijke vaardigheden voor deze diensten zijn overzicht houden, prioriteiten stellen op basis van urgentie en zelfstandig beslissingen nemen. Het is essentieel om deze vaardigheden onder tijdsdruk en met meer zelfstandigheid te kunnen toepassen. Echter, deze vaardigheden zijn moeilijk te trainen buiten de Avond-/Nachtdiensten.
Daarom hebben vier studenten van de opleiding Communication & Multimedia Design, onder begeleiding van clinici en onderwijskundigen, een tool ontwikkeld. Deze tool helpt startende arts-assistenten stap voor stap om deze vaardigheden te trainen.
Het doel van deze workshop is om onderwijskundigen, klinisch opleiders en andere geïnteresseerden kennis te laten maken met deze tool, zodat deze ook in andere centra gebruikt kan worden.
Doel:
Na afloop van het bijwonen van deze workshop hebben deelnemers:
Inzicht gekregen in het probleem waarvoor met deze tool wordt beoogd een oplossing te bieden;
Ervaren hoe inzet van de tool bijdraagt aan het leren behouden van overzicht, triage en zelfstandige besluitvorming.
Zicht op mogelijke toepassingen binnen de eigen onderwijsactiviteiten.
Doelgroep:
Onderwijskundigen, (klinisch) opleiders en andere geïnteresseerden.
Opzet: activiteiten en opbrengst:
Algemene introductie
Plenaire lezing, 15 min, gegeven door onderwijskundig adviseur/onderzoeker
Korte voorstelronde sprekers.
Inzicht in praktijkprobleem + programma workshop.
Toelichting tool
Familiarisation, 15 min, gegeven door studenten Communication & Multimedia Design
Inzicht in ontwerp en gebruiksmogelijkheden tool.
Dienstsimulatie
Workshop, 30 minuten, gegeven door aios met ondersteuning studenten CMD
Ervaren gebruik tool in onderwijssetting.
Q&A + transfer
Discussie, 15 min, alle moderatoren
Beantwoorden vragen
In subgroepen bediscussiëren mogelijkheden toepassing binnen eigen onderwijscontext.
Referenties (max 2.):
Baten A, Bleeker-Rovers CP, van den Heijkant F, de Graaf J, Fluit C. Residents’ readiness for out-of-hours service: a Dutch national survey. Neth J Med. 2018;76(2):78-83.
Max aantal deelnemers :
20