Context / probleemstelling of aanleiding
Thema:
Bedside teaching (BST) is een krachtige onderwijsvorm, om met studenten de brug te leggen tussen theorie en praktijk. Ook voor het ontwikkelen van klinisch redeneren is dit van belang. Onderwijs in klinisch redeneren gebeurt in de academies (scholen, universiteiten) vanuit modellen en stappenplannen, met tijd om stapsgewijs te analyseren. In de praktijk moeten studenten leren om algemene theoretische kennis toe te passen bij patiënten met ieder een eigen verhaal en vaak met meerdere problemen tegelijkertijd. Ervaren zorgverleners redeneren vanuit de patiënt, in het moment; het specifieke van een patiënt stuurt het zoeken naar waarschijnlijke verklaringen.
Echter, BST wordt steeds minder gebruikt in gezondheidszorg opleidingen, door hogere patiënt-turnover, ontbrekende trainingen voor professionals of onzekerheid over hoe de patiënt BST ervaart (1).
Er bestaan vele vormen van BST, de betrokkenen zijn altijd de patiënt, de student en de professional (werkbegeleider, supervisor), de setting is de zorgpraktijk. BST gericht op klinisch redeneren vraagt van professionals inhoudelijke kennis van bv. ziekteleer, de patiënt goed kennen èn didactische kennis. Op een interprofessionele leerwerkplaats wordt nog meer gevraagd van de professional: de kennis en ervaring van studenten kunnen sterk verschillen, en klinisch redeneren is voor elke beroepsgroep anders (2). Met dit ronde tafel gesprek willen we graag de belangstellenden voor BST, vanuit verschillende beroepen en praktijken, bij elkaar aan tafel brengen.
Doel:
Met dit rondetafel gesprek willen we graag verkennen hoe we BST weer kunnen introduceren of versterken in de praktijk en hoe BST toegepast kan worden bij gemengde groepjes studenten op een interprofessionele leerwerkplaats. Daarbij willen we bespreken wat professionals nodig hebben om BST te kunnen geven. Het doel is ook om met de deelnemers de mogelijkheden en vormen van bedside teaching te verkennen en elkaar te inspireren.
Doelgroep:
Collega opleiders in de praktijk (supervisors, praktijkdocenten, werkbegeleiders) en studenten
Opzet: activiteiten en opbrengst:
Met de werkvorm Wereld café gaan deelnemers rouleren langs 4 gesprekstafels, met elk een ander onderwerp: 1) wat zijn praktische tips om de haalbaarheid en uitvoerbaarheid te vergroten? 2) welke vormen en modellen van BST zijn er? 3) hoe kan BST op een IPE- leerwerkplaats vorm krijgen? 4) wat hebben professionals nodig om BST te kunnen geven?
Deze werkvorm draagt bij aan het uitwisselen van mogelijkheden, en het opdoen van ideeën voor de eigen praktijk.
Referenties (max 2.):
Peters M, Ten Cate O. Bedside teaching in medical education: a literature review. Perspect Med Educ. 2014;3(2):76-88.
Visser CLF, Kusurkar RA, Croiset G, Ten Cate O, Westerveld HE. Students’ motivation for interprofessional collaboration after their experience on an IPE ward: A qualitative analysis framed by self-determination theory. Med Teach. 2018:1-9.
Max aantal deelnemers :
30