Context / probleemstelling of aanleiding
Thema:
Wat we al weten over iemand, kleurt de verwachtingen die we hebben van die persoon. In het medisch onderwijs wordt steeds meer gebruik gemaakt van portfolio’s waarin informatie over (eerdere prestaties van) studenten vastgelegd wordt. Opleidingen kunnen ervoor kiezen om de zogenoemde voorinformatie uit het portfolio open te stellen voor inzage door bijvoorbeeld beoordelaars bij een nieuwe prestatie van de student. Is dat wenselijk? Wat voor invloed heeft zulke voorinformatie op de indruk die je vormt van de student? Hoe beïnvloedt het de beoordeling die je aan de student zou geven? Is dat voor iedere beoordelaar hetzelfde? Kortom: waar loop je tegenaan als opleiding, beoordelaar, of student wanneer zulke voorinformatie beschikbaar is?
Doel:
In de workshop willen we inzichtelijk maken hoe voorinformatie gebruikt kan worden bij het beoordelen van een student en wat de mogelijke, zowel positieve als negatieve, effecten van voorinformatie op beoordelingen zijn. We koppelen de ervaringen in de workshop aan theorie en vormen concrete suggesties om hiermee om te gaan.
Doelgroep:
Beoordelaars, docenten, beleidsmakers, studenten.
Opzet: activiteiten en opbrengst:
Tijdens de workshop zullen we mini portfolio’s doornemen. Op basis van slechts de voorinformatie geeft iedereen de student een eerste beoordeling: wat is je eerste indruk van de student? Vervolgens kijken we gezamenlijk op video naar een prestatie van een student en geeft iedereen de student voor deze specifieke prestatie een beoordeling. Deze beide beoordelingen (eerste indruk en specifieke prestatie) bespreken we dan in groepjes. Na de groepsdiscussie mag het eindoordeel over de student nog aangepast worden. In zowel de groepsdiscussie als de plenaire discussie achteraf bespreken we hoe we tot deze beslissingen zijn gekomen, welke rol de voorinformatie die we hebben bekeken daarbij heeft gehad, en welke mogelijke positieve of negatieve uitkomsten we voorzien wanneer zulke voorinformatie gebruikt kan worden. Ook komt het effect van het bespreken met collega’s op de uiteindelijke beoordeling aan bod. Als laatst zullen we uiteenzetten wat op basis van de theorie de mogelijke effecten zijn en handvaten bieden om hiermee om te gaan.
Referenties (max 2.):
Max aantal deelnemers :
32